بلاکچین یک اقتصاد اشتراکی واقعی ایجاد خواهد کرد

6 بهمن 1397

 

طبق گفته های کنگره بلوچین که در روز دوشنبه در پالکسو ژنو برگزار شد، این تکنولوژی واسطه های فعلی را کنارخواهد گذاشت، و با تسهیل کنندگان خدمات جدید کارآمد تر و ارزان تر جایگزین خواهد کرد .

بر روی کاغذ، امکانات ارائه شده توسط بلوچین به نظر بی پایان می رسند. این داده های اولیه غیر متمرکز و امن برای تبادل ارزش و بدون واسطه، مانند اینترنت برای تبادل اطلاعات را ممکن می سازد.  یعنی در یک کلام ،اطمینان بین بازیگرانی که یکدیگر را نمی شناسند حاصل شود. ولی حتی اگر برنامه ها در حال حاضر وجود داشته باشند و نوع جدیدی از واسطه را نشان می دهند.99 درصد از مردم نمی دانند که این فناوری از چه زمانی تشکیل شده است.

زمانی که متخصصان بلوچین آینده را توصیف می کنند بیشتر به علمی تخیلی نزدیک است. هیچ کس در سطح امنیت ارائه شده توسط این فن آوری شک ندارد : دون تپسکات  روز دوشنبه در مقابل 550 شرکت کننده در کنفرانس بلاکچین ژنو هک کردن  را  در این فناوری به معنای "بازسازی یک مرغ  از تیکه های سرخ شده مرغ" خلاصه کرد.

در این آینده، فناوری های مستقل که تصمیم گیری را براساس سناریوهای از پیش تعریف شده - از طریق قراردادهای هوشمند - و شرکت هایی که بدون کارمندان و مدیران قادر به انجام آن هستند، وجود دارد. این  فناوری وجود داشته و دارد مانند DAO، پروژه سرمایه گذاری خودکار،  که در سال 2016.توسط یک استرتاپ  کوچک آلمانی بنام ، Slock.it، راه اندازی شده.

 

 

 

اقتصاد به اشتراک گذاری واقعی

بعنوان مسال، صنعت هتل  داری می تواند  معاملاتی به طور خودکار از طریق بلاکچین ارائه دهد. نویسنده ی انقلاب بلاکچین می گوید: "پس از یک رزرو آنلاین،از زمانی که مشتری وارد اتاق می شود; یک برداشتی جزئی  انجام میگیرد ؛ وقتی از  ماشین قهوه نصب شده در اتاق استفاده میشود  یک پرداختی  جزئی  دیگر انجام میگیرد، هزینه کل در زمان خروج و اتمام اقامت در هتل پرداخت میگردد و در این زمان  مشتری فراموش نخواهد کرد نظر خود را در مورد تجربه  خود بگذارد.

متفکر  متولد تورنتو می گوید: " مدل های تجاری جدید برای ایجاد یک اقتصاد به اشتراک گذاری واقعی ظاهر خواهند شد ،:" خدمات ارائه شده توسط اوبر Uber یا ایر بی-ان – بیAirbnb می تواند توسط بلاکچین جایگزین شود و پایگاه داده ها میتواند ارتباط بین مشتریان و ارائه دهندگان خدمات را برقرار کند. در حال حاضر محور اصلی ااین کار شرکت ها یی هستنداست که پول نقد  میگیرند و به اشتراک نمیگذارند.

دون تپسکاتDon Tapscott که شرکت کانادای  پیکییس رمیتPayCase Remit   را بمثال می آورد اظها کرد که به جای حذف همه واسطه ها، بلوچین اجازه می دهد تا بوسیله یک واسطه جدید و کارآمد تر، ، انتقال پول نقدی بین تلفن های همراه به فیلیپین را در 1 ثانیه و با هزینه 1 تا  1.5٪  انجام گیرد. . نتیجه گیری یکی از شخصیت های شناخته شده بلاکچین این است که  واسطه های قدیمی محکوم شده اند، اما فرصت های زیادی در واسطه های جدید وجود دارد"

"ده هیروشیما  در روز"

 

اما قبل از رسیدن به این آینده بهینه، چند چالش عمده هنوز حل نشده است.  . به نظر توفی سلیبا Toufi Saliba,، بنیانگذار شبکه  تودا  TODAیکی از این چالشها انرژی میباشد . او ادامه میدهد "معادل ده هیروشیما روزانه توسط معدنچیان در بلوک چین مصرف می شود". با این وجود، تاثیر بلوکچین در این سیاره تاثیر مثبت خواهد گذاشت، چون کسب و کار بسیار کارآمدتر می شود. برای او، این اتفاق از سال 2023 خواهد افتادبود، در غیر این صورت بلوکچین جهانی نخواهد شد.

 

طبق گفته توفی صالیبا، برای اینکه بلوک چینی واقعا غلبه پیدا کند، باید امنیت آن را بهبود یابد، کارایی آن، محرمانه بودن آن، باید بسیار مقیاس پذیر و قابل ارتقا باشد و کانال های مختلف را برای ارتباط برقرار کند.

اگر تمام این شرایط مساعد باشند، تمام ناشناخته ها برداشته نخواهند شد. دلفین براچر، اخلاق گرایی نوآوری می گوید: ما اغلب به چیزی اعتماد داریم، زیرا ما می دانیم که کسی پاسخگو خواهد بود،اما چگونه  میتوانیم از پروتکل ها یا دستگاه ها انتظار داشته باشم که پاسخگوی ما باشند.

 

بنابراین، استفاده گسترده از بلاکچین غیر ممکن می شود؟ ،در  نتیجه  صحبتها کریستف گاگاکی ، خالق ای-او-وو، پلت فرم برای تمرکز و کنترل داده های  اضافه میکند "شما نیازی به درک تکنولوژی برای استفاده از آن ندارید: آنچه واقعا مهم است تجربه کاربر است".

منبع: https://www.letemps.ch/economie/blockchain-creera-une-vraie-economiepartage?utm_source=Newsletters&utm_campaign=b8ec27334

نظرات:
Error SuccessError
Success