پایداری

31 تیر 1397

با افزایش فشارهای محیطی، صنعت با محصولات نوآورانه تولید شده از منابع آلی و استفاده مسئولانه از پلاستیک های مبتنی بر نفت پاسخ می دهد.

بر خلاف باور عمومی، بسیاری از بیوپلاستی ها قابل تجزیه نیستند و باید شسته شوند، دفن یا بازیافت شوند - همانند پلاستیک معمولی.
شبکه های ماهیگیری و طناب های دور انداخته می توانند به عنوان مصالح ساختمانی در بتن مسلح یا به عنوان مواد خام برای محصولات جدید استفاده شوند.

پلاستیک مواد بسیار مفید است. سبک، هزینه کم، قدرت و توانایی آن در هر گونه شکل قابل تصور، بر زندگی ما تأثیر می گذارد و نوآوری های پلکسی گلاس هواپیما در زمان جنگ را به رایانه های ارزان قیمت تبدیل می کند.
معایب بیوپلاستی این است که تولید آنها می تواند با عرضه مواد غذایی رقابت کند؛ چرا که محصولاتی مانند ذرت و چغندر قند به طور عمده واردات خام می کنند. بسیاری از بیوپلاستی ها قابل تجزیه نیستند و مانند پتروپلاستیک ها باید سوزانده شوند، دفن شوند یا بازیافت شوند. علاوه بر این، مصرفکنندگان آگاه از محیط زیست می توانند به آسانی اشتباه بگیرند: برخی از زباله های بیوپلاستی در خانه قابل انعطاف هستند، برخی در گیاه بازیافت قابل تجزیه هستند و بعضی از آنها قابل تجزیه نیست. علاوه بر این، ناامید کننده است، اکثر bioplastics تنها می تواند تجزیه اگر آنها از دیگر پلاستیک جدا شده است.
به طرز وحشیانه ای، اولین پلاستیک جهان که در سال 1869 ایجاد شد، ریشه های آلی داشت: سلولز حاصل از پنبه. اما ورود Bakelite در سال 1907، اولین پترو پلاستیک، بر توانایی آن در تولید انبوه حکمرانی شد. در حال حاضر، تعداد زیادی از بیوپلاست های جدید در حال توسعه یا در حال حاضر در بازار هستند، اعم از خلبانان سطح بالا مانند لیگ اتانول مبتنی بر اتانول آجر به مشترک پایلوت پرتغالی ایرلندی سابیوپلاس خلبان به دنبال کاهش تولید بیوپلاستی از جلبک های پایدار است. Ikea حتی قصد دارد بسته بندی قارچ های زیست تخریبی را به عنوان جایگزینی برای پلی استایرن استفاده کند.
در حالی که پلاستیک های قابل بازیافت پلاستیکی مانند بطری های گیاهی نیمه مخلوط کوکاکولا، یک چهارم تولید را به صنعت بیوپلاستی تسلط می دهند، انتظار می رود که حجم پلاستیک های جدید توسعه یافته و آماده برای تولید تجاری آماده شود.
جرمی لوتروباکر از موسسه فدرال سوئیس در لوزان (EPFL) در سوئیس، گروهی از محققانی را که با مشکل تبدیل سوختهای فسیلی مواجه هستند، با تبدیل لیگنین، یک جزء بزرگ و غیر قابل استفاده از چوب و دیگر مواد گیاهی سخت، در مولکول های سوخت های زیستی یا بیوپلاستی.
ایده Bertelsen هماهنگ تلاش Artek DTU مهندسی عمران، یک شریک پروژه دانشگاه فنی دانمارک، در استفاده مجدد از شبکه های دور انداخته و حتی شبکه های شبح در مصالح ساختمانی.
از سوی دیگر، پروژه پلاستیک اروپایی PlastiCircle برای کاهش زباله های پلاستیکی قبل از اینکه بتواند به اقیانوس نزدیک شود، برنامه ریزی می کند.


شریک صنعتی دانمارک  DTU Plastix ، به عنوان یک جایگزین قاره ای، می تواند شبکه های پلاستیکی با کیفیت بالا را برای محصولات پلاستیکی جدید، کاهش انتشار CO2، آلودگی دریایی، دفن زباله و فاضلاب بازیافت کند. منابع
لوتبرخ می گوید: "ما در حال حاضر در یک مرحله گذار قرار داریم و اگر سیگنال دیگری مانند قیمت جهانی کربن داشته باشیم، به سرعت در حال افزایش است." "تمایل به جایگزینی پتروپلاستیک ها وجود دارد، و فناوری تقریبا وجود دارد، مهم نیست که چقدر سریع آن شروع می شود، تغییر تدریجی خواهد بود، به سرعت تغییرات سریع رخ می دهد و بیوپلاستی ها در همه جا ظاهر می شوند. پلاستیک تجدید پذیر می تواند تا یک قرن طول بکشد.

 

https://technologist.eu/plastics-under-fire/

نظرات:
Error SuccessError
Success