ادغام و تملیک، و تجدید ساختار شرکتی
اتاق بازرگانی ایران
خیابان طالقانی، نبش موسوی (فرصت)، پلاک 175

ادغام و تملیک یکی از پرمنفعت‌ترین و پیچیده‌ترین خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری می‌باشد. در مقایسه با دیگر محصولات مالی، مشاوره ادغام و تملیک پیشینه نسبتاً طولانی دارد. به طور تاریخی عموماً سه عامل، حجم معاملات ادغام و تملیک (چه از نظر تعداد واقعی معاملات و چه از نظر ارزش معاملات) را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سه عامل مذکور به شرح زیر می‌باشد:

در دهه‌های اخیر (بخصوص در 30 تا 40 سال گذشته) تملک اهرمی (LBOs)، تملک مدیریتی (MBOs)، توسعه  سرمایه‌گذاری‌ خصوصی و ظهور سرمایه‌گذاران اکتیویست، باعث رشد حجم ادغام و تملیک در دنیا گردیده است.

به دست آوردن و حفظ اعتماد مشتریان بخش جدایی‌ناپذیر تعهدات هر بانکداری سرمایه‌گذاری می‌باشد. لازم است  بانکداران سرمایه‌گذاری دیدگاه‌های بی‌طرفانه‌ای برای مشتریان خود فراهم کنند تا به هدف‌های اعلام شده توسط مشتریان نائل آیند (حتی اگر به معنای عدم دریافت کارمزدی چشمگیر باشد). تجربه ثابت کرده است که بانکدارانی که با این خصوصیت اخلاقی عمل نکرده‌اند در بلند‌مدت موفق نبوده‌اند.
 
 
انجام یک معامله ادغام وتملیک موفق نیاز به یک بانکدار سرمایه‌گذار مسلط به موارد زیر دارد.

در ارائه روز یکشنبه 18 آذر ماه، به تجدید ساختار شرکتی شامل سازمان‌دهی مجدد قوانین، مالکیت، عملیات و بقیه ساختارهای یک شرکت با هدف افزایش سود‌دهی شرکت و یا ایجاد سازماندهی بهینه اشاره خواهد شد.
تجدید ساختار شرکتی می‌تواند به صورت یکی از موارد یا ترکیب موارد زیر باشد:

در ارائه روز یکشنبه، 4 مورد اول با تأکید بر 4 جزء اساسی (tracking- stock spin off / split up / carve-out/ ) جهت تجدید ساختار شرکتی توضیح داده خواهد شد.
بخش آخر ارائه در مورد رویه‌ها و جنبه‌های قانونی انجام ادغام و تملیک در ایران خواهد بود. به طور کلی قوانین و مقررات مربوط به انجام معاملات ادغام و تملیک به خوبی در ایران توسعه نیافته است. در حالی که در لایحه‌ی اخیر در مورد قانون تجارت ایران (که هنوز امضا نشده و به تأیید نرسیده است) برخی از مسائل خاص ادغام و تملیک در نظر گرفته شده است، اما همچنان نیاز به گسترش و در نظر گرفتن ساختارها، معانی و شیوه‌های گوناگون قانونی جهت اطمینان بخشی به شرکت کنندگان (فعالان) در معاملات ادغام و تملیک (از ابتدا تا انتهای یک معامله) در ایران می‌باشد. بنابراین حضور یک بانکدار سرمایه گذار با تجربه در معاملات ادغام و تملیک جهت مقابله با ابهامات و تسهیل انجام پروسه کامل ادغام و تملیک می‌تواند سودمند باشد.

زمان:  18 آذر ماه، ساعت 15 الی 18
مکان:  اتاق بازرگانی ایران (تهران، خیابان طالقانی، نبش خیابان شهید موسوی (فرصت)، پلاک ۱۷۵)
مدرس: آقای دکتر سعید ابطحی
شهریه: رایگان برای اعضا - 150،000 تومان برای غیر اعضا

دکتر سعید ابطحی
دکتر سعید ابطحی
نظرات:
Error SuccessError
Success